Viet Phong Nguyen Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mini Biography
| Name | Viet Phong Nguyen |
|---|---|
| Date of Birth | March 23, 1992 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Viet Phong Nguyen is a Vietnamese professional football player. He plays on the Right and Left foot as Attack - Left Winger. Viet Phong Nguyen was born on 23-Mar-1992 in Vietnam. You might be interested to know more about Viet Phong Nguyen. So, in this article, we discussed all information about Viet Phong Nguyen's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Viet Phong Nguyen.
Table of Contents (Quick Links)
Viet Phong Nguyen Biography
Do you wanna know Viet Phong Nguyen's full Biodata? Viet Phong Nguyen is a Footballer. He was born in Vietnam on March 23, 1992. He is 31 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Viet Phong Nguyen |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Nguyễn Việt Phong |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 23-Mar-1992 |
| Age in 2024 | 31 |
| Birth Place | Vietnam |
| Country | Vietnam |
| Nationality | Vietnamese |
| Height | 1.78 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Viet Phong Nguyen Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Viet Phong Nguyen? What is the income source of Viet Phong Nguyen? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Viet Phong Nguyen?As of 2024, the current net worth of Viet Phong Nguyen is $250K-$500K.
Viet Phong Nguyen Age, and Birthday Info 2024
Viet Phong Nguyen's Birthday Countdown
Viet Phong Nguyen's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Viet Phong Nguyen? In this section, we will talk about Viet Phong Nguyen's age, and birthday-related info. Viet Phong Nguyen's actual age is 31, and birthday is on 23-Mar-1992. When is Viet Phong Nguyen's next birthday? The next birthday of Viet Phong Nguyen is on 23 March, 2024.
| Birthday | 23-Mar-1992 |
|---|---|
| Name of the Day | Monday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aries |
| Next Birthday | 23 March, 2024 |
| Age in 2024 | 31 years |
| Place of Birth | Vietnam |
| Country of Birth | Vietnam |
Viet Phong Nguyen's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Viet Phong Nguyen? The physical condition of Viet Phong Nguyen is good. How tall is Viet Phong Nguyen? Want to know Viet Phong Nguyen's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.78 m., and weight is -.
- Viet Phong Nguyen's Height: 1.78 m.
- Viet Phong Nguyen's Weight: -
In the below table, you will find the height of Viet Phong Nguyen in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'10" |
|---|---|
| In Meters: 1.78 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Viet Phong Nguyen Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Viet Phong Nguyen is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Viet Phong Nguyen? In this section, we will talk about Viet Phong Nguyen's personal life, life story. As you are curious to know about Viet Phong Nguyen. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Viet Phong Nguyen Transfer Market Value
Now we are going to talk about Viet Phong Nguyen's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €75Th. |
|---|---|
| Highest Market Value | €75Th. |
Viet Phong Nguyen Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Viet Phong Nguyen:
- He plays on the Right and Left foot.
- He plays on the Right and Left foot as Attack - Left Winger.
- He was born on Monday.
- The highest market value of Viet Phong Nguyen was €75Th.
| Player of | Vietnam Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right and Left |
| Prefered Position | Attack - Left Winger |
Viet Phong Nguyen Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Viet Phong Nguyen? In this table, we added the education information of Viet Phong Nguyen. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Viet Phong Nguyen. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Viet Phong Nguyen
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Viet Phong Nguyen.
- What is the Net Worth of Viet Phong Nguyen?
The Net Worth of Viet Phong Nguyen is $250K-$500K.
- What is the Height of Viet Phong Nguyen?
The height of Viet Phong Nguyen is 1.78.
- Where is the birthplace of Viet Phong Nguyen?
The birthplace of Viet Phong Nguyen is Vietnam.
- What is the Date of Birth of Viet Phong Nguyen?
The birthday of Viet Phong Nguyen is on 23-Mar-1992.
- Is Viet Phong Nguyen Married?
The marital status of Viet Phong Nguyen is: Yet to be updated
- In which country does Viet Phong Nguyen play football?
Viet Phong Nguyen plays football in Vietnam.
- Is Viet Phong Nguyen left or right footed.
Viet Phong Nguyen is Right and Left footed.
Conclusion
So that's all we have about Viet Phong Nguyen's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Viet Phong Nguyen. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Viet Phong Nguyen's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Viet Phong Nguyen. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.