Ultimate Warrior Net Worth at Death, Date, Place and Cause of Death, Family, etc
Mini Biography
| Name | Ultimate Warrior |
|---|---|
| Date of Birth | June 16, 1959 |
| Profession | Wrestler |
| Net Worth | $1.5 M |
As devastating and intense as any Superstar who stepped through the ropes, The Ultimate Warrior may be the most enigmatic man to ever hold the WWE Championship. Hailing from Parts Unknown, he hid his face under a painted mask and spoke in cryptic puzzles, but the considerable impact he had on WWE is still talked about today. Making his debut in 1987, Ultimate Warrior quickly captured the attention of the WWE Universe with his comic book physique, neon face paint and aggressive ring entrance. While most Superstars slowly walked to the squared circle, Warrior sprinted full speed down the entrance ramp and ran circles around the ring before shaking the ropes like a man possessed. The wild Superstar's matches were often as quick as his entrances. You might be interested to know more about Ultimate Warrior. So, in this article, we discussed all information about Ultimate Warrior's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Ultimate Warrior.
Table of Contents (Quick Links)
Ultimate Warrior Biography
Do you wanna know Ultimate Warrior's full Biodata? Ultimate Warrior also known as James Brian Hellwig, Blade Runner Rock, Dingo Warrior, Jim Hellwig, Jim Justice, The Ultimate Warrior, The Warrior was a Wrestler. He was born in Parts Unknown on June 16, 1959. He was 64 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Ultimate Warrior |
|---|---|
| Nickname | James Brian Hellwig, Blade Runner Rock, Dingo Warrior, Jim Hellwig, Jim Justice, The Ultimate Warrior, The Warrior |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 16-Jun-1959 |
| Date of Death | 8-Apr-2014 |
| Aged | 64 |
| Birth Place | Parts Unknown |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.88 m |
| Weight | 127 KG |
| Profession | Wrestler |
Ultimate Warrior Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Ultimate Warrior? What is the income source of Ultimate Warrior? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what was the networth of Ultimate Warrior?The net worth of Ultimate Warrior at the time of death was $1.5 M.
Ultimate Warrior Age, and Birthday Info 2024
Ultimate Warrior's Birthday Countdown
Ultimate Warrior's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old was Ultimate Warrior? In this section, we will talk about Ultimate Warrior's age, and birthday-related info. Ultimate Warrior's actual age is 64, and birthday is on 16-Jun-1959. When is Ultimate Warrior's next birthday? The next birthday of Ultimate Warrior is on 16 June, 2024.
| Birthday | 16-Jun-1959 |
|---|---|
| Name of the Day | Tuesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Gemini |
| Next Birthday | 16 June, 2024 |
| Aged | 64 years |
| Place of Birth | Parts Unknown |
| Country of Birth | United States |
Ultimate Warrior's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Ultimate Warrior? He is no more. He died on April 08, 2014. How tall was Ultimate Warrior? Want to know Ultimate Warrior's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height was 1.88 m., and weight was 127.
- Ultimate Warrior's Height: 1.88 m.
- Ultimate Warrior's Weight: 127 Kilograms
In the below table, you will find the height of Ultimate Warrior in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'2" |
|---|---|
| In Meters: 1.88 m. | |
| Weight | In Pound: 280.04 lbs |
| In KG: 127 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Ultimate Warrior Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Ultimate Warrior was married or unmarried? Who was the Girlfriend of Ultimate Warrior? In this section, we will talk about Ultimate Warrior's personal life, life story. As you are curious to know about Ultimate Warrior. We added the information below.
| Marital Status | Married |
|---|---|
| Spouse(s) | Shari Tyree |
| Marriage Date | (m. 1982; div. 1991)Dana Viale |
| Children | 2 |
Ultimate Warrior Educational Qualifications
Do you want to know what was the educational qualifications of Ultimate Warrior? In this table, we added the education information of Ultimate Warrior. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Ultimate Warrior. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Ultimate Warrior
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Ultimate Warrior.
- What was the Net Worth of Ultimate Warrior?
The Net Worth of Ultimate Warrior was $1.5 M.
- What was the Height of Ultimate Warrior?
The height of Ultimate Warrior was 1.88.
- Where was the birthplace of Ultimate Warrior?
The birthplace of Ultimate Warrior was Parts Unknown.
- What was the Date of Birth of Ultimate Warrior?
The birthday of Ultimate Warrior was on 16-Jun-1959.
- Was Ultimate Warrior Married?
The marital status of Ultimate Warrior was: Married
Conclusion
So that's all we have about Ultimate Warrior's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Ultimate Warrior. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Ultimate Warrior's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Ultimate Warrior. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.