Terry Davis Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Mini Biography
| Name | Terry Davis |
|---|---|
| Date of Birth | June 17, 1967 |
| Profession | Basketball Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Terry Davis is a Basketball Player. He was born in Danville on June 17, 1967. You might be interested to know more about Terry Davis. So, in this article, we discussed all information about Terry Davis's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Terry Davis.
Table of Contents (Quick Links)
Terry Davis Biography
Do you wanna know Terry Davis's full Biodata? Terry Davis is a Basketball Player. He was born in Danville on June 17, 1967. He is 56 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Terry Davis |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 17-Jun-1967 |
| Age in 2024 | 56 |
| Birth Place | Danville |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 2.06 m |
| Weight | 102 KG |
| Profession | Basketball Player |
Terry Davis Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Terry Davis? What is the income source of Terry Davis? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Terry Davis?As of 2024, the current net worth of Terry Davis is $1.5 Million.
Terry Davis Age, and Birthday Info 2024
Terry Davis's Birthday Countdown
Terry Davis's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Terry Davis? In this section, we will talk about Terry Davis's age, and birthday-related info. Terry Davis's actual age is 56, and birthday is on 17-Jun-1967. When is Terry Davis's next birthday? The next birthday of Terry Davis is on 17 June, 2024.
| Birthday | 17-Jun-1967 |
|---|---|
| Name of the Day | Saturday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Gemini |
| Next Birthday | 17 June, 2024 |
| Age in 2024 | 56 years |
| Place of Birth | Danville |
| Country of Birth | United States |
Terry Davis's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Terry Davis? The physical condition of Terry Davis is good. How tall is Terry Davis? Want to know Terry Davis's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 2.06 m., and weight is 102.
- Terry Davis's Height: 2.06 m.
- Terry Davis's Weight: 102 Kilograms
In the below table, you will find the height of Terry Davis in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'9" |
|---|---|
| In Meters: 2.06 m. | |
| Weight | In Pound: 224.91 lbs |
| In KG: 102 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Terry Davis Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Terry Davis is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Terry Davis? In this section, we will talk about Terry Davis's personal life, life story. As you are curious to know about Terry Davis. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Terry Davis Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Terry Davis? In this table, we added the education information of Terry Davis. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Terry Davis. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Terry Davis
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Terry Davis.
- What is the Net Worth of Terry Davis?
The Net Worth of Terry Davis is $1.5 Million.
- What is the Height of Terry Davis?
The height of Terry Davis is 2.06.
- Where is the birthplace of Terry Davis?
The birthplace of Terry Davis is Danville.
- What is the Date of Birth of Terry Davis?
The birthday of Terry Davis is on 17-Jun-1967.
- Is Terry Davis Married?
The marital status of Terry Davis is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Terry Davis's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Terry Davis. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Terry Davis's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Terry Davis. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.