Sudais Ali Baba Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mini Biography
| Name | Sudais Ali Baba |
|---|---|
| Date of Birth | August 25, 2000 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Sudais Ali Baba is a Nigerian professional football player. He plays on the Right and Left foot as Attack - Centre-Forward. Sudais Ali Baba was born on 25-Aug-2000 in Kano. You might be interested to know more about Sudais Ali Baba. So, in this article, we discussed all information about Sudais Ali Baba's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Sudais Ali Baba.
Table of Contents (Quick Links)
Sudais Ali Baba Biography
Do you wanna know Sudais Ali Baba's full Biodata? Sudais Ali Baba is a Footballer. He was born in Kano on August 25, 2000. He is 23 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Sudais Ali Baba |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 25-Aug-2000 |
| Age in 2024 | 23 |
| Birth Place | Kano |
| Country | Nigeria |
| Nationality | Nigerian |
| Height | 1.65 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Sudais Ali Baba Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Sudais Ali Baba? What is the income source of Sudais Ali Baba? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Sudais Ali Baba?As of 2024, the current net worth of Sudais Ali Baba is $250K-$500K.
Sudais Ali Baba Age, and Birthday Info 2024
Sudais Ali Baba's Birthday Countdown
Sudais Ali Baba's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Sudais Ali Baba? In this section, we will talk about Sudais Ali Baba's age, and birthday-related info. Sudais Ali Baba's actual age is 23, and birthday is on 25-Aug-2000. When is Sudais Ali Baba's next birthday? The next birthday of Sudais Ali Baba is on 25 August, 2024.
| Birthday | 25-Aug-2000 |
|---|---|
| Name of the Day | Friday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Virgo |
| Next Birthday | 25 August, 2024 |
| Age in 2024 | 23 years |
| Place of Birth | Kano |
| Country of Birth | Nigeria |
Sudais Ali Baba's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Sudais Ali Baba? The physical condition of Sudais Ali Baba is good. How tall is Sudais Ali Baba? Want to know Sudais Ali Baba's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.65 m., and weight is -.
- Sudais Ali Baba's Height: 1.65 m.
- Sudais Ali Baba's Weight: -
In the below table, you will find the height of Sudais Ali Baba in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'5" |
|---|---|
| In Meters: 1.65 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Sudais Ali Baba Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Sudais Ali Baba is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Sudais Ali Baba? In this section, we will talk about Sudais Ali Baba's personal life, life story. As you are curious to know about Sudais Ali Baba. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Sudais Ali Baba Transfer Market Value
Now we are going to talk about Sudais Ali Baba's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €250Th. |
|---|---|
| Highest Market Value | €250Th. |
Sudais Ali Baba Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Sudais Ali Baba:
- He plays on the Right and Left foot.
- He plays on the Right and Left foot as Attack - Centre-Forward.
- He was born on Friday.
- The highest market value of Sudais Ali Baba was €250Th.
| Player of | Nigeria Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right and Left |
| Prefered Position | Attack - Centre-Forward |
Sudais Ali Baba Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Sudais Ali Baba? In this table, we added the education information of Sudais Ali Baba. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Sudais Ali Baba. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Sudais Ali Baba
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Sudais Ali Baba.
- What is the Net Worth of Sudais Ali Baba?
The Net Worth of Sudais Ali Baba is $250K-$500K.
- What is the Height of Sudais Ali Baba?
The height of Sudais Ali Baba is 1.65.
- Where is the birthplace of Sudais Ali Baba?
The birthplace of Sudais Ali Baba is Kano.
- What is the Date of Birth of Sudais Ali Baba?
The birthday of Sudais Ali Baba is on 25-Aug-2000.
- Is Sudais Ali Baba Married?
The marital status of Sudais Ali Baba is: Yet to be updated
- In which country does Sudais Ali Baba play football?
Sudais Ali Baba plays football in Nigeria.
- Is Sudais Ali Baba left or right footed.
Sudais Ali Baba is Right and Left footed.
Conclusion
So that's all we have about Sudais Ali Baba's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Sudais Ali Baba. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Sudais Ali Baba's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Sudais Ali Baba. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.