Rodrigo De Paul Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mini Biography
| Name | Rodrigo De Paul |
|---|---|
| Date of Birth | May 24, 1994 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Rodrigo De Paul is a Argentine, Italian professional football player. He plays on the Right foot as Midfield - Central Midfield. Rodrigo De Paul was born on 24-May-1994 in Sarandí. You might be interested to know more about Rodrigo De Paul. So, in this article, we discussed all information about Rodrigo De Paul's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Rodrigo De Paul.
Table of Contents (Quick Links)
Rodrigo De Paul Biography
Do you wanna know Rodrigo De Paul's full Biodata? Rodrigo De Paul is a Footballer. He was born in Sarandí on May 24, 1994. He is 29 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Rodrigo De Paul |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Rodrigo Javier de Paul |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 24-May-1994 |
| Age in 2024 | 29 |
| Birth Place | Sarandí |
| Country | Argentina |
| Nationality | Argentine, Italian |
| Height | 1.8 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Rodrigo De Paul Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Rodrigo De Paul? What is the income source of Rodrigo De Paul? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Rodrigo De Paul?As of 2024, the current net worth of Rodrigo De Paul is $250K-$500K.
Rodrigo De Paul Age, and Birthday Info 2024
Rodrigo De Paul's Birthday Countdown
Rodrigo De Paul's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Rodrigo De Paul? In this section, we will talk about Rodrigo De Paul's age, and birthday-related info. Rodrigo De Paul's actual age is 29, and birthday is on 24-May-1994. When is Rodrigo De Paul's next birthday? The next birthday of Rodrigo De Paul is on 24 May, 2024.
| Birthday | 24-May-1994 |
|---|---|
| Name of the Day | Tuesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Gemini |
| Next Birthday | 24 May, 2024 |
| Age in 2024 | 29 years |
| Place of Birth | Sarandí |
| Country of Birth | Argentina |
Rodrigo De Paul's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Rodrigo De Paul? The physical condition of Rodrigo De Paul is good. How tall is Rodrigo De Paul? Want to know Rodrigo De Paul's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.8 m., and weight is -.
- Rodrigo De Paul's Height: 1.8 m.
- Rodrigo De Paul's Weight: -
In the below table, you will find the height of Rodrigo De Paul in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'11" |
|---|---|
| In Meters: 1.8 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Rodrigo De Paul Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Rodrigo De Paul is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Rodrigo De Paul? In this section, we will talk about Rodrigo De Paul's personal life, life story. As you are curious to know about Rodrigo De Paul. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Rodrigo De Paul Transfer Market Value
Now we are going to talk about Rodrigo De Paul's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €40.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €40.00m |
Rodrigo De Paul Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Rodrigo De Paul:
- Valencia received 15% of the transfer fee in the player's move to Atlético Madrid.
- He plays on the Right foot as Midfield - Central Midfield.
- He was born on Tuesday.
- The highest market value of Rodrigo De Paul was €40.00m
| Player of | Argentina Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Midfield - Central Midfield |
Rodrigo De Paul Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Rodrigo De Paul? In this table, we added the education information of Rodrigo De Paul. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Rodrigo De Paul. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Rodrigo De Paul
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Rodrigo De Paul.
- What is the Net Worth of Rodrigo De Paul?
The Net Worth of Rodrigo De Paul is $250K-$500K.
- What is the Height of Rodrigo De Paul?
The height of Rodrigo De Paul is 1.8.
- Where is the birthplace of Rodrigo De Paul?
The birthplace of Rodrigo De Paul is Sarandí.
- What is the Date of Birth of Rodrigo De Paul?
The birthday of Rodrigo De Paul is on 24-May-1994.
- Is Rodrigo De Paul Married?
The marital status of Rodrigo De Paul is: Yet to be updated
- In which country does Rodrigo De Paul play football?
Rodrigo De Paul plays football in Argentina.
- Is Rodrigo De Paul left or right footed.
Rodrigo De Paul is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Rodrigo De Paul's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Rodrigo De Paul. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Rodrigo De Paul's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Rodrigo De Paul. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.