Rey Mysterio Net Worth, Age, Height, Wife, Family, Wiki 2024
Mini Biography
| Name | Rey Mysterio |
|---|---|
| Date of Birth | December 11, 1974 |
| Profession | Wrestler |
| Net Worth | $10 M |
He stands only 5-foot-6 and barely weighs 175 pounds, but a lack of size didnt stop the incomparable Rey Mysterio from achieving giant dreamslike capturing the WWE Championship or outlasting 29 other Superstars to win the Royal Rumble as the No. 2 entrant. Whether he was standing up to a dangerous giant like Kane or flying down from the top of a steel cage, The Ultimate Underdog is known for refusing to be intimidated inside ring. Trained in the proud Mexican tradition of lucha libre before he was even old enough to drive, Rey Mysterio adopted his ring name in tribute to his uncle and hid his face under a mask as lucha custom dictates. In a world of hooded high-flyers, the exhilarating Mysterio stood out enough to earn the attention of ECW and WCW where his thrilling bouts with such rivals as Eddie Guerrero and Psicosis became the stuff of legend among sports-entertainment fans. You might be interested to know more about Rey Mysterio. So, in this article, we discussed all information about Rey Mysterio's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Rey Mysterio.
Table of Contents (Quick Links)
Rey Mysterio Biography
Do you wanna know Rey Mysterio's full Biodata? Rey Mysterio also known as scar Gutirrez, Colibri, El Nino, Rey Misterio II, Rey Misterio Jr., Rey Mysterio, Rey Mysterio Jr., Super Nino is a Wrestler. He was born in San Diego on December 11, 1974. He is 49 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Rey Mysterio |
|---|---|
| Nickname | scar Gutirrez, Colibri, El Nino, Rey Misterio II, Rey Misterio Jr., Rey Mysterio, Rey Mysterio Jr., Super Nino |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 11-Dec-1974 |
| Age in 2024 | 49 |
| Birth Place | San Diego |
| Country | - |
| Nationality | |
| Height | 1.68 m |
| Weight | 79 KG |
| Profession | Wrestler |
Rey Mysterio Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Rey Mysterio? What is the income source of Rey Mysterio? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Rey Mysterio?As of 2024, the current net worth of Rey Mysterio is $10 M.
Rey Mysterio Age, and Birthday Info 2024
Rey Mysterio's Birthday Countdown
Rey Mysterio's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Rey Mysterio? In this section, we will talk about Rey Mysterio's age, and birthday-related info. Rey Mysterio's actual age is 49, and birthday is on 11-Dec-1974. When is Rey Mysterio's next birthday? The next birthday of Rey Mysterio is on 11 December, 2024.
| Birthday | 11-Dec-1974 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Sagittarius |
| Next Birthday | 11 December, 2024 |
| Age in 2024 | 49 years |
| Place of Birth | San Diego |
| Country of Birth | - |
Rey Mysterio's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Rey Mysterio? The physical condition of Rey Mysterio is good. How tall is Rey Mysterio? Want to know Rey Mysterio's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.68 m., and weight is 79.
- Rey Mysterio's Height: 1.68 m.
- Rey Mysterio's Weight: 79 Kilograms
In the below table, you will find the height of Rey Mysterio in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'6" |
|---|---|
| In Meters: 1.68 m. | |
| Weight | In Pound: 174.19 lbs |
| In KG: 79 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Rey Mysterio Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Rey Mysterio is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Rey Mysterio? In this section, we will talk about Rey Mysterio's personal life, life story. As you are curious to know about Rey Mysterio. We added the information below.
| Marital Status | Married |
|---|---|
| Spouse(s) | Angie Gutiérrez |
| Marriage Date | (m. 1996) |
| Children | 2 |
Rey Mysterio Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Rey Mysterio? In this table, we added the education information of Rey Mysterio. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Rey Mysterio. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Rey Mysterio
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Rey Mysterio.
- What is the Net Worth of Rey Mysterio?
The Net Worth of Rey Mysterio is $10 M.
- What is the Height of Rey Mysterio?
The height of Rey Mysterio is 1.68.
- Where is the birthplace of Rey Mysterio?
The birthplace of Rey Mysterio is San Diego.
- What is the Date of Birth of Rey Mysterio?
The birthday of Rey Mysterio is on 11-Dec-1974.
- Is Rey Mysterio Married?
The marital status of Rey Mysterio is: Married
Conclusion
So that's all we have about Rey Mysterio's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Rey Mysterio. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Rey Mysterio's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Rey Mysterio. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.