Nicolas Otamendi Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mini Biography
| Name | Nicolas Otamendi |
|---|---|
| Date of Birth | February 12, 1988 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Nicolas Otamendi is a Argentine professional football player. He plays on the Right foot as Defender - Centre-Back. Nicolas Otamendi was born on 12-Feb-1988 in Buenos Aires. You might be interested to know more about Nicolas Otamendi. So, in this article, we discussed all information about Nicolas Otamendi's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Nicolas Otamendi.
Table of Contents (Quick Links)
Nicolas Otamendi Biography
Do you wanna know Nicolas Otamendi's full Biodata? Nicolas Otamendi is a Footballer. He was born in Buenos Aires on February 12, 1988. He is 35 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Nicolas Otamendi |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Nicolás Hernán Gonzalo Otamendi |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 12-Feb-1988 |
| Age in 2024 | 35 |
| Birth Place | Buenos Aires |
| Country | Argentina |
| Nationality | Argentine |
| Height | 1.83 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Nicolas Otamendi Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Nicolas Otamendi? What is the income source of Nicolas Otamendi? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Nicolas Otamendi?As of 2024, the current net worth of Nicolas Otamendi is $250K-$500K.
Nicolas Otamendi Age, and Birthday Info 2024
Nicolas Otamendi's Birthday Countdown
Nicolas Otamendi's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Nicolas Otamendi? In this section, we will talk about Nicolas Otamendi's age, and birthday-related info. Nicolas Otamendi's actual age is 35, and birthday is on 12-Feb-1988. When is Nicolas Otamendi's next birthday? The next birthday of Nicolas Otamendi is on 12 February, 2024.
| Birthday | 12-Feb-1988 |
|---|---|
| Name of the Day | Friday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aquarius |
| Next Birthday | 12 February, 2024 |
| Age in 2024 | 35 years |
| Place of Birth | Buenos Aires |
| Country of Birth | Argentina |
Nicolas Otamendi's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Nicolas Otamendi? The physical condition of Nicolas Otamendi is good. How tall is Nicolas Otamendi? Want to know Nicolas Otamendi's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.83 m., and weight is -.
- Nicolas Otamendi's Height: 1.83 m.
- Nicolas Otamendi's Weight: -
In the below table, you will find the height of Nicolas Otamendi in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'0" |
|---|---|
| In Meters: 1.83 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Nicolas Otamendi Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Nicolas Otamendi is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Nicolas Otamendi? In this section, we will talk about Nicolas Otamendi's personal life, life story. As you are curious to know about Nicolas Otamendi. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Nicolas Otamendi Transfer Market Value
Now we are going to talk about Nicolas Otamendi's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €3.50m |
|---|---|
| Highest Market Value | €35.00m |
Nicolas Otamendi Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Nicolas Otamendi:
- Vélez Sarsfield (1995–2007)
- He plays on the Right foot as Defender - Centre-Back.
- He was born on Friday.
- The highest market value of Nicolas Otamendi was €35.00m
| Player of | Argentina Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Defender - Centre-Back |
Nicolas Otamendi Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Nicolas Otamendi? In this table, we added the education information of Nicolas Otamendi. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Nicolas Otamendi. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Nicolas Otamendi
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Nicolas Otamendi.
- What is the Net Worth of Nicolas Otamendi?
The Net Worth of Nicolas Otamendi is $250K-$500K.
- What is the Height of Nicolas Otamendi?
The height of Nicolas Otamendi is 1.83.
- Where is the birthplace of Nicolas Otamendi?
The birthplace of Nicolas Otamendi is Buenos Aires.
- What is the Date of Birth of Nicolas Otamendi?
The birthday of Nicolas Otamendi is on 12-Feb-1988.
- Is Nicolas Otamendi Married?
The marital status of Nicolas Otamendi is: Yet to be updated
- In which country does Nicolas Otamendi play football?
Nicolas Otamendi plays football in Argentina.
- Is Nicolas Otamendi left or right footed.
Nicolas Otamendi is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Nicolas Otamendi's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Nicolas Otamendi. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Nicolas Otamendi's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Nicolas Otamendi. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.