Nick Crawford Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Mini Biography
| Name | Nick Crawford |
|---|---|
| Date of Birth | February 23, 1990 |
| Profession | Hockey Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Nick Crawford is a Hockey Player who was born on February 23, 1990 in Canada. Want to more about him? In this article, we covered Nick Crawford's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Nick Crawford.
Table of Contents (Quick Links)
Nick Crawford Biography
Do you wanna know Nick Crawford's full Biodata? Nick Crawford is a Hockey Player. He was born in Caledon on February 23, 1990. He is 33 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Nick Crawford |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 23-Feb-1990 |
| Age in 2024 | 33 |
| Birth Place | Caledon |
| Country | Canada |
| Nationality | Canadian |
| Height | 1.85 m |
| Weight | 82 KG |
| Profession | Hockey Player |
Nick Crawford Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Nick Crawford? What is the income source of Nick Crawford? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Nick Crawford?As of 2024, the current net worth of Nick Crawford is $1.5 Million.
Nick Crawford Age, and Birthday Info 2024
Nick Crawford's Birthday Countdown
Nick Crawford's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Nick Crawford? In this section, we will talk about Nick Crawford's age, and birthday-related info. Nick Crawford's actual age is 33, and birthday is on 23-Feb-1990. When is Nick Crawford's next birthday? The next birthday of Nick Crawford is on 23 February, 2024.
| Birthday | 23-Feb-1990 |
|---|---|
| Name of the Day | Friday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Pisces |
| Next Birthday | 23 February, 2024 |
| Age in 2024 | 33 years |
| Place of Birth | Caledon |
| Country of Birth | Canada |
Nick Crawford's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Nick Crawford? The physical condition of Nick Crawford is good. How tall is Nick Crawford? Want to know Nick Crawford's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.85 m., and weight is 82.
- Nick Crawford's Height: 1.85 m.
- Nick Crawford's Weight: 82 Kilograms
In the below table, you will find the height of Nick Crawford in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'1" |
|---|---|
| In Meters: 1.85 m. | |
| Weight | In Pound: 180.81 lbs |
| In KG: 82 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Nick Crawford Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Nick Crawford is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Nick Crawford? In this section, we will talk about Nick Crawford's personal life, life story. As you are curious to know about Nick Crawford. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Nick Crawford Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Nick Crawford? In this table, we added the education information of Nick Crawford. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Nick Crawford. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Nick Crawford
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Nick Crawford.
- What is the Net Worth of Nick Crawford?
The Net Worth of Nick Crawford is $1.5 Million.
- What is the Height of Nick Crawford?
The height of Nick Crawford is 1.85.
- Where is the birthplace of Nick Crawford?
The birthplace of Nick Crawford is Caledon.
- What is the Date of Birth of Nick Crawford?
The birthday of Nick Crawford is on 23-Feb-1990.
- Is Nick Crawford Married?
The marital status of Nick Crawford is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Nick Crawford's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Nick Crawford. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Nick Crawford's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Nick Crawford. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.