Nacho Vidal Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mini Biography
| Name | Nacho Vidal |
|---|---|
| Date of Birth | January 24, 1995 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Nacho Vidal is a Spanish professional football player. He plays on the Right foot as Defender - Right-Back. Nacho Vidal was born on 24-Jan-1995 in El Campello. You might be interested to know more about Nacho Vidal. So, in this article, we discussed all information about Nacho Vidal's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Nacho Vidal.
Table of Contents (Quick Links)
Nacho Vidal Biography
Do you wanna know Nacho Vidal's full Biodata? Nacho Vidal is a Footballer. He was born in El Campello on January 24, 1995. He is 28 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Nacho Vidal |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Ignacio Vidal Miralles |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 24-Jan-1995 |
| Age in 2024 | 28 |
| Birth Place | El Campello |
| Country | Spain |
| Nationality | Spanish |
| Height | 1.8 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Nacho Vidal Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Nacho Vidal? What is the income source of Nacho Vidal? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Nacho Vidal?As of 2024, the current net worth of Nacho Vidal is $250K-$500K.
Nacho Vidal Age, and Birthday Info 2024
Nacho Vidal's Birthday Countdown
Nacho Vidal's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Nacho Vidal? In this section, we will talk about Nacho Vidal's age, and birthday-related info. Nacho Vidal's actual age is 28, and birthday is on 24-Jan-1995. When is Nacho Vidal's next birthday? The next birthday of Nacho Vidal is on 24 January, 2024.
| Birthday | 24-Jan-1995 |
|---|---|
| Name of the Day | Tuesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aquarius |
| Next Birthday | 24 January, 2024 |
| Age in 2024 | 28 years |
| Place of Birth | El Campello |
| Country of Birth | Spain |
Nacho Vidal's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Nacho Vidal? The physical condition of Nacho Vidal is good. How tall is Nacho Vidal? Want to know Nacho Vidal's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.8 m., and weight is -.
- Nacho Vidal's Height: 1.8 m.
- Nacho Vidal's Weight: -
In the below table, you will find the height of Nacho Vidal in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'11" |
|---|---|
| In Meters: 1.8 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Nacho Vidal Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Nacho Vidal is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Nacho Vidal? In this section, we will talk about Nacho Vidal's personal life, life story. As you are curious to know about Nacho Vidal. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Nacho Vidal Transfer Market Value
Now we are going to talk about Nacho Vidal's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €5.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €5.00m |
Nacho Vidal Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Nacho Vidal:
- He plays on the Right foot.
- He plays on the Right foot as Defender - Right-Back.
- He was born on Tuesday.
- The highest market value of Nacho Vidal was €5.00m
| Player of | Spain Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Defender - Right-Back |
Nacho Vidal Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Nacho Vidal? In this table, we added the education information of Nacho Vidal. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Nacho Vidal. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Nacho Vidal
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Nacho Vidal.
- What is the Net Worth of Nacho Vidal?
The Net Worth of Nacho Vidal is $250K-$500K.
- What is the Height of Nacho Vidal?
The height of Nacho Vidal is 1.8.
- Where is the birthplace of Nacho Vidal?
The birthplace of Nacho Vidal is El Campello.
- What is the Date of Birth of Nacho Vidal?
The birthday of Nacho Vidal is on 24-Jan-1995.
- Is Nacho Vidal Married?
The marital status of Nacho Vidal is: Yet to be updated
- In which country does Nacho Vidal play football?
Nacho Vidal plays football in Spain.
- Is Nacho Vidal left or right footed.
Nacho Vidal is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Nacho Vidal's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Nacho Vidal. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Nacho Vidal's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Nacho Vidal. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.