Micky Van De Ven Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mini Biography
| Name | Micky Van De Ven |
|---|---|
| Date of Birth | April 19, 2001 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Micky Van De Ven is a Dutch professional football player. He plays on the Left foot as Defender - Centre-Back. Micky Van De Ven was born on 19-Apr-2001 in Wormer. Want to more about him? In this article, we covered Micky Van De Ven's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Micky Van De Ven Biography
Do you wanna know Micky Van De Ven's full Biodata? Micky Van De Ven is a Footballer. He was born in Wormer on April 19, 2001. He is 22 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Micky Van De Ven |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 19-Apr-2001 |
| Age in 2024 | 22 |
| Birth Place | Wormer |
| Country | Netherlands |
| Nationality | Dutch |
| Height | 1.93 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Micky Van De Ven Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Micky Van De Ven? What is the income source of Micky Van De Ven? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Micky Van De Ven?As of 2024, the current net worth of Micky Van De Ven is $250K-$500K.
Micky Van De Ven Age, and Birthday Info 2024
Micky Van De Ven's Birthday Countdown
Micky Van De Ven's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Micky Van De Ven? In this section, we will talk about Micky Van De Ven's age, and birthday-related info. Micky Van De Ven's actual age is 22, and birthday is on 19-Apr-2001. When is Micky Van De Ven's next birthday? The next birthday of Micky Van De Ven is on 19 April, 2024.
| Birthday | 19-Apr-2001 |
|---|---|
| Name of the Day | Thursday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aries |
| Next Birthday | 19 April, 2024 |
| Age in 2024 | 22 years |
| Place of Birth | Wormer |
| Country of Birth | Netherlands |
Micky Van De Ven's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Micky Van De Ven? The physical condition of Micky Van De Ven is good. How tall is Micky Van De Ven? Want to know Micky Van De Ven's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.93 m., and weight is -.
- Micky Van De Ven's Height: 1.93 m.
- Micky Van De Ven's Weight: -
In the below table, you will find the height of Micky Van De Ven in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'4" |
|---|---|
| In Meters: 1.93 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Micky Van De Ven Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Micky Van De Ven is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Micky Van De Ven? In this section, we will talk about Micky Van De Ven's personal life, life story. As you are curious to know about Micky Van De Ven. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Micky Van De Ven Transfer Market Value
Now we are going to talk about Micky Van De Ven's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €4.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €4.00m |
Micky Van De Ven Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Micky Van De Ven:
- WSV '30 Wormer (-2013), FC Volendam (2013-2019)
- He plays on the Left foot as Defender - Centre-Back.
- He was born on Thursday.
- The highest market value of Micky Van De Ven was €4.00m
| Player of | Netherlands Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Left |
| Prefered Position | Defender - Centre-Back |
Micky Van De Ven Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Micky Van De Ven? In this table, we added the education information of Micky Van De Ven. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Micky Van De Ven. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Micky Van De Ven
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Micky Van De Ven.
- What is the Net Worth of Micky Van De Ven?
The Net Worth of Micky Van De Ven is $250K-$500K.
- What is the Height of Micky Van De Ven?
The height of Micky Van De Ven is 1.93.
- Where is the birthplace of Micky Van De Ven?
The birthplace of Micky Van De Ven is Wormer.
- What is the Date of Birth of Micky Van De Ven?
The birthday of Micky Van De Ven is on 19-Apr-2001.
- Is Micky Van De Ven Married?
The marital status of Micky Van De Ven is: Yet to be updated
- In which country does Micky Van De Ven play football?
Micky Van De Ven plays football in Netherlands.
- Is Micky Van De Ven left or right footed.
Micky Van De Ven is Left footed.
Conclusion
So that's all we have about Micky Van De Ven's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Micky Van De Ven. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Micky Van De Ven's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Micky Van De Ven. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.