Leon Ruff Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Mini Biography
| Name | Leon Ruff |
|---|---|
| Date of Birth | April 14, 1996 |
| Profession | Wrestler |
| Net Worth | 23.9 M |
Though he may be slight in stature, the WWE Universe could only underestimate Leon Ruff at theirown risk. The former EVOLVE Tag Team Championtussled with some of WWE and NXTs hardest-hitting bruisers, including Sheamus, Tommaso Ciampa, Karrion Kross and more. While Ruff certainly took his licks against a vaunted list of competitors, he kept coming back for more. He eventually scored one of the biggest upsets in NXT history, beating Johnny Gargano to become NXT North American Champion. That win immediatelyprovedwhy Ruff commands respect in the ring. Want to more about him? In this article, we covered Leon Ruff's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Leon Ruff.
Table of Contents (Quick Links)
Leon Ruff Biography
Do you wanna know Leon Ruff's full Biodata? Leon Ruff also known as Dartanyon Ruffin, Leon Ruff, Leon Ruffin is a Wrestler. He was born in Pensacola, Fla. on April 14, 1996. He is 27 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Leon Ruff |
|---|---|
| Nickname | Dartanyon Ruffin, Leon Ruff, Leon Ruffin |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 14-Apr-1996 |
| Age in 2024 | 27 |
| Birth Place | Pensacola, Fla. |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.7 m |
| Weight | 71 KG |
| Profession | Wrestler |
Leon Ruff Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Leon Ruff? What is the income source of Leon Ruff? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Leon Ruff?As of 2024, the current net worth of Leon Ruff is 23.9 M.
Leon Ruff Age, and Birthday Info 2024
Leon Ruff's Birthday Countdown
Leon Ruff's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Leon Ruff? In this section, we will talk about Leon Ruff's age, and birthday-related info. Leon Ruff's actual age is 27, and birthday is on 14-Apr-1996. When is Leon Ruff's next birthday? The next birthday of Leon Ruff is on 14 April, 2024.
| Birthday | 14-Apr-1996 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aries |
| Next Birthday | 14 April, 2024 |
| Age in 2024 | 27 years |
| Place of Birth | Pensacola, Fla. |
| Country of Birth | United States |
Leon Ruff's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Leon Ruff? The physical condition of Leon Ruff is good. How tall is Leon Ruff? Want to know Leon Ruff's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.7 m., and weight is 71.
- Leon Ruff's Height: 1.7 m.
- Leon Ruff's Weight: 71 Kilograms
In the below table, you will find the height of Leon Ruff in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'7" |
|---|---|
| In Meters: 1.7 m. | |
| Weight | In Pound: 156.56 lbs |
| In KG: 71 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Leon Ruff Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Leon Ruff is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Leon Ruff? In this section, we will talk about Leon Ruff's personal life, life story. As you are curious to know about Leon Ruff. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Leon Ruff Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Leon Ruff? In this table, we added the education information of Leon Ruff. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Leon Ruff. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Leon Ruff
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Leon Ruff.
- What is the Net Worth of Leon Ruff?
The Net Worth of Leon Ruff is 23.9 M.
- What is the Height of Leon Ruff?
The height of Leon Ruff is 1.7.
- Where is the birthplace of Leon Ruff?
The birthplace of Leon Ruff is Pensacola, Fla..
- What is the Date of Birth of Leon Ruff?
The birthday of Leon Ruff is on 14-Apr-1996.
- Is Leon Ruff Married?
The marital status of Leon Ruff is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Leon Ruff's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Leon Ruff. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Leon Ruff's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Leon Ruff. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.