Kepa Arrizabalaga Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mini Biography
| Name | Kepa Arrizabalaga |
|---|---|
| Date of Birth | October 03, 1994 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $28M |
Kepa Arrizabalaga is a Spanish professional football player. He plays on the Right foot as Goalkeeper. Kepa Arrizabalaga was born on 3-Oct-1994 in Ondarroa. You might be interested to know more about Kepa Arrizabalaga. So, in this article, we discussed all information about Kepa Arrizabalaga's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Kepa Arrizabalaga Biography
Do you wanna know Kepa Arrizabalaga's full Biodata? Kepa Arrizabalaga is a Footballer. He was born in Ondarroa on October 03, 1994. He is 29 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Kepa Arrizabalaga |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Kepa Arrizabalaga Revuelta |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 3-Oct-1994 |
| Age in 2024 | 29 |
| Birth Place | Ondarroa |
| Country | Spain |
| Nationality | Spanish |
| Height | 1.86 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Kepa Arrizabalaga Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Kepa Arrizabalaga? What is the income source of Kepa Arrizabalaga? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Kepa Arrizabalaga?As of 2024, the current net worth of Kepa Arrizabalaga is $28M.
Kepa Arrizabalaga Age, and Birthday Info 2024
Kepa Arrizabalaga's Birthday Countdown
Kepa Arrizabalaga's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Kepa Arrizabalaga? In this section, we will talk about Kepa Arrizabalaga's age, and birthday-related info. Kepa Arrizabalaga's actual age is 29, and birthday is on 3-Oct-1994. When is Kepa Arrizabalaga's next birthday? The next birthday of Kepa Arrizabalaga is on 03 October, 2024.
| Birthday | 3-Oct-1994 |
|---|---|
| Name of the Day | Monday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Libra |
| Next Birthday | 03 October, 2024 |
| Age in 2024 | 29 years |
| Place of Birth | Ondarroa |
| Country of Birth | Spain |
Kepa Arrizabalaga's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Kepa Arrizabalaga? The physical condition of Kepa Arrizabalaga is good. How tall is Kepa Arrizabalaga? Want to know Kepa Arrizabalaga's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.86 m., and weight is -.
- Kepa Arrizabalaga's Height: 1.86 m.
- Kepa Arrizabalaga's Weight: -
In the below table, you will find the height of Kepa Arrizabalaga in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'1" |
|---|---|
| In Meters: 1.86 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Kepa Arrizabalaga Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Kepa Arrizabalaga is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Kepa Arrizabalaga? In this section, we will talk about Kepa Arrizabalaga's personal life, life story. As you are curious to know about Kepa Arrizabalaga. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Kepa Arrizabalaga Transfer Market Value
Now we are going to talk about Kepa Arrizabalaga's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €10.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €60.00m |
Kepa Arrizabalaga Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Kepa Arrizabalaga:
- Athletic Bilbao (2004–2012)
- He plays on the Right foot as Goalkeeper.
- He was born on Monday.
- The highest market value of Kepa Arrizabalaga was €60.00m
| Player of | Spain Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Goalkeeper |
Kepa Arrizabalaga Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Kepa Arrizabalaga? In this table, we added the education information of Kepa Arrizabalaga. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Kepa Arrizabalaga. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Kepa Arrizabalaga
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Kepa Arrizabalaga.
- What is the Net Worth of Kepa Arrizabalaga?
The Net Worth of Kepa Arrizabalaga is $28M.
- What is the Height of Kepa Arrizabalaga?
The height of Kepa Arrizabalaga is 1.86.
- Where is the birthplace of Kepa Arrizabalaga?
The birthplace of Kepa Arrizabalaga is Ondarroa.
- What is the Date of Birth of Kepa Arrizabalaga?
The birthday of Kepa Arrizabalaga is on 3-Oct-1994.
- Is Kepa Arrizabalaga Married?
The marital status of Kepa Arrizabalaga is: Yet to be updated
- In which country does Kepa Arrizabalaga play football?
Kepa Arrizabalaga plays football in Spain.
- Is Kepa Arrizabalaga left or right footed.
Kepa Arrizabalaga is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Kepa Arrizabalaga's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Kepa Arrizabalaga. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Kepa Arrizabalaga's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Kepa Arrizabalaga. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.