Jan Ullrich Net Worth, Age, Height, Wife, Family, Wiki 2024
Mini Biography
| Name | Jan Ullrich |
|---|---|
| Date of Birth | December 02, 1973 |
| Profession | Cyclist |
| Net Worth | $20 Million |
Jan Ullrich is a Cyclist who was born on December 02, 1973 in Germany. You might be interested to know more about Jan Ullrich. So, in this article, we discussed all information about Jan Ullrich's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Jan Ullrich.
Table of Contents (Quick Links)
Jan Ullrich Biography
Do you wanna know Jan Ullrich's full Biodata? Jan Ullrich is a Cyclist. He was born in Germany on December 02, 1973. He is 50 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Jan Ullrich |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 2-Dec-1973 |
| Age in 2024 | 50 |
| Birth Place | Germany |
| Country | Germany |
| Nationality | German |
| Height | 1.83 m |
| Weight | 73 KG |
| Profession | Cyclist |
Jan Ullrich Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Jan Ullrich? What is the income source of Jan Ullrich? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Jan Ullrich?As of 2024, the current net worth of Jan Ullrich is $20 Million.
Jan Ullrich Age, and Birthday Info 2024
Jan Ullrich's Birthday Countdown
Jan Ullrich's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Jan Ullrich? In this section, we will talk about Jan Ullrich's age, and birthday-related info. Jan Ullrich's actual age is 50, and birthday is on 2-Dec-1973. When is Jan Ullrich's next birthday? The next birthday of Jan Ullrich is on 02 December, 2024.
| Birthday | 2-Dec-1973 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Sagittarius |
| Next Birthday | 02 December, 2024 |
| Age in 2024 | 50 years |
| Place of Birth | Germany |
| Country of Birth | Germany |
Jan Ullrich's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Jan Ullrich? The physical condition of Jan Ullrich is good. How tall is Jan Ullrich? Want to know Jan Ullrich's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.83 m., and weight is 73.
- Jan Ullrich's Height: 1.83 m.
- Jan Ullrich's Weight: 73 Kilograms
In the below table, you will find the height of Jan Ullrich in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'0" |
|---|---|
| In Meters: 1.83 m. | |
| Weight | In Pound: 160.97 lbs |
| In KG: 73 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Jan Ullrich Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Jan Ullrich is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Jan Ullrich? In this section, we will talk about Jan Ullrich's personal life, life story. As you are curious to know about Jan Ullrich. We added the information below.
| Marital Status | Married |
|---|---|
| Spouse(s) | Sara Steinhauser |
| Marriage Date | |
| Children | Sarah Maria Ullrich, Max Ullrich, Benno |
Jan Ullrich Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Jan Ullrich? In this table, we added the education information of Jan Ullrich. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Jan Ullrich. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Jan Ullrich
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Jan Ullrich.
- What is the Net Worth of Jan Ullrich?
The Net Worth of Jan Ullrich is $20 Million.
- What is the Height of Jan Ullrich?
The height of Jan Ullrich is 1.83.
- Where is the birthplace of Jan Ullrich?
The birthplace of Jan Ullrich is Germany.
- What is the Date of Birth of Jan Ullrich?
The birthday of Jan Ullrich is on 2-Dec-1973.
- Is Jan Ullrich Married?
The marital status of Jan Ullrich is: Married
Conclusion
So that's all we have about Jan Ullrich's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Jan Ullrich. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Jan Ullrich's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Jan Ullrich. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.