Ilaix Moriba Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mini Biography
| Name | Ilaix Moriba |
|---|---|
| Date of Birth | January 19, 2003 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Ilaix Moriba is a Guinean, Spanish professional football player. He plays on the Right foot as Midfield - Central Midfield. Ilaix Moriba was born on 19-Jan-2003 in Conakry. Want to more about him? In this article, we covered Ilaix Moriba's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Ilaix Moriba Biography
Do you wanna know Ilaix Moriba's full Biodata? Ilaix Moriba is a Footballer. He was born in Conakry on January 19, 2003. He is 20 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Ilaix Moriba |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Moriba Kourouma Kourouma |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 19-Jan-2003 |
| Age in 2024 | 20 |
| Birth Place | Conakry |
| Country | Guinea |
| Nationality | Guinean, Spanish |
| Height | 1.85 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Ilaix Moriba Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Ilaix Moriba? What is the income source of Ilaix Moriba? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Ilaix Moriba?As of 2024, the current net worth of Ilaix Moriba is $250K-$500K.
Ilaix Moriba Age, and Birthday Info 2024
Ilaix Moriba's Birthday Countdown
Ilaix Moriba's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Ilaix Moriba? In this section, we will talk about Ilaix Moriba's age, and birthday-related info. Ilaix Moriba's actual age is 20, and birthday is on 19-Jan-2003. When is Ilaix Moriba's next birthday? The next birthday of Ilaix Moriba is on 19 January, 2024.
| Birthday | 19-Jan-2003 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Capricorn |
| Next Birthday | 19 January, 2024 |
| Age in 2024 | 20 years |
| Place of Birth | Conakry |
| Country of Birth | Guinea |
Ilaix Moriba's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Ilaix Moriba? The physical condition of Ilaix Moriba is good. How tall is Ilaix Moriba? Want to know Ilaix Moriba's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.85 m., and weight is -.
- Ilaix Moriba's Height: 1.85 m.
- Ilaix Moriba's Weight: -
In the below table, you will find the height of Ilaix Moriba in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'1" |
|---|---|
| In Meters: 1.85 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Ilaix Moriba Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Ilaix Moriba is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Ilaix Moriba? In this section, we will talk about Ilaix Moriba's personal life, life story. As you are curious to know about Ilaix Moriba. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Ilaix Moriba Transfer Market Value
Now we are going to talk about Ilaix Moriba's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €9.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €25.00m |
Ilaix Moriba Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Ilaix Moriba:
- The transfer fee can increase by a further six million euros. In the event of a resale, FC Barcelona will receive 10% of the transfer fee.
- Ilaix Moriba is the brother of Lancinet Kourouma (Levante UD U19).
- He plays on the Right foot as Midfield - Central Midfield.
- He was born on Sunday.
- The highest market value of Ilaix Moriba was €25.00m
| Player of | Guinea Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Midfield - Central Midfield |
Ilaix Moriba Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Ilaix Moriba? In this table, we added the education information of Ilaix Moriba. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Ilaix Moriba. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Ilaix Moriba
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Ilaix Moriba.
- What is the Net Worth of Ilaix Moriba?
The Net Worth of Ilaix Moriba is $250K-$500K.
- What is the Height of Ilaix Moriba?
The height of Ilaix Moriba is 1.85.
- Where is the birthplace of Ilaix Moriba?
The birthplace of Ilaix Moriba is Conakry.
- What is the Date of Birth of Ilaix Moriba?
The birthday of Ilaix Moriba is on 19-Jan-2003.
- Is Ilaix Moriba Married?
The marital status of Ilaix Moriba is: Yet to be updated
- In which country does Ilaix Moriba play football?
Ilaix Moriba plays football in Guinea.
- Is Ilaix Moriba left or right footed.
Ilaix Moriba is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Ilaix Moriba's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Ilaix Moriba. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Ilaix Moriba's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Ilaix Moriba. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.