Henry Martin Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mini Biography
| Name | Henry Martin |
|---|---|
| Date of Birth | November 18, 1992 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $400M |
Henry Martin is a Mexican professional football player. He plays on the Right foot as Attack - Centre-Forward. Henry Martin was born on 18-Nov-1992 in Mérida. You might be interested to know more about Henry Martin. So, in this article, we discussed all information about Henry Martin's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Henry Martin Biography
Do you wanna know Henry Martin's full Biodata? Henry Martin is a Footballer. He was born in Mérida on November 18, 1992. He is 31 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Henry Martin |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Henry Josué Martín Mex |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 18-Nov-1992 |
| Age in 2024 | 31 |
| Birth Place | Mérida |
| Country | Mexico |
| Nationality | Mexican |
| Height | 1.77 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Henry Martin Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Henry Martin? What is the income source of Henry Martin? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Henry Martin?As of 2024, the current net worth of Henry Martin is $400M.
Henry Martin Age, and Birthday Info 2024
Henry Martin's Birthday Countdown
Henry Martin's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Henry Martin? In this section, we will talk about Henry Martin's age, and birthday-related info. Henry Martin's actual age is 31, and birthday is on 18-Nov-1992. When is Henry Martin's next birthday? The next birthday of Henry Martin is on 18 November, 2024.
| Birthday | 18-Nov-1992 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Scorpio |
| Next Birthday | 18 November, 2024 |
| Age in 2024 | 31 years |
| Place of Birth | Mérida |
| Country of Birth | Mexico |
Henry Martin's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Henry Martin? The physical condition of Henry Martin is good. How tall is Henry Martin? Want to know Henry Martin's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.77 m., and weight is -.
- Henry Martin's Height: 1.77 m.
- Henry Martin's Weight: -
In the below table, you will find the height of Henry Martin in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'10" |
|---|---|
| In Meters: 1.77 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Henry Martin Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Henry Martin is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Henry Martin? In this section, we will talk about Henry Martin's personal life, life story. As you are curious to know about Henry Martin. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Henry Martin Transfer Market Value
Now we are going to talk about Henry Martin's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €3.50m |
|---|---|
| Highest Market Value | €4.50m |
Henry Martin Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Henry Martin:
- Henry Martín is the brother of Freddy Martín (Faisanes FC).
- He plays on the Right foot as Attack - Centre-Forward.
- He was born on Wednesday.
- The highest market value of Henry Martin was €4.50m
| Player of | Mexico Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Attack - Centre-Forward |
Henry Martin Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Henry Martin? In this table, we added the education information of Henry Martin. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Henry Martin. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Henry Martin
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Henry Martin.
- What is the Net Worth of Henry Martin?
The Net Worth of Henry Martin is $400M.
- What is the Height of Henry Martin?
The height of Henry Martin is 1.77.
- Where is the birthplace of Henry Martin?
The birthplace of Henry Martin is Mérida.
- What is the Date of Birth of Henry Martin?
The birthday of Henry Martin is on 18-Nov-1992.
- Is Henry Martin Married?
The marital status of Henry Martin is: Yet to be updated
- In which country does Henry Martin play football?
Henry Martin plays football in Mexico.
- Is Henry Martin left or right footed.
Henry Martin is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Henry Martin's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Henry Martin. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Henry Martin's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Henry Martin. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.