Ernie Ladd Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Mini Biography
| Name | Ernie Ladd |
|---|---|
| Date of Birth | n/a |
| Profession | Wrestler |
| Net Worth | $20 M |
Very few athletes reach the pinnacle of one sport, let alone two,but Louisiana's own Ernie Ladd is one of those special few to master multiple arenas. A dominating football player before transitioning into sports-entertainment, Ladd used his size, strength and natural talent to become a force both on the gridiron and in the squared circle. A star defensive lineman for Louisiana's Grambling State University in the late 1950s, the 6-foot-9, 300-plus pound Ladd was selected by the San Diego Chargers in the 1961 AFL Draft. Over seven AFL seasons with the Chargers, Houston Oilers and Kansas City Chiefs, Ladd became a four-time AFL All-Star and appeared in three AFL Championship Games, winning titles in 1963 (Chargers) and 1967 (Chiefs). Although he wasone of the largest players of his era, Ladd had amazing quickness for a man his size, earning the nickname "Big Cat" as a result. Want to more about him? In this article, we covered Ernie Ladd's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Ernie Ladd.
Table of Contents (Quick Links)
Ernie Ladd Biography
Do you wanna know Ernie Ladd's full Biodata? Ernie Ladd is a Wrestler. He was born in New Orleans on n/a. He is - years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Ernie Ladd |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | |
| Age in 2024 | - |
| Birth Place | New Orleans |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 2.06 m |
| Weight | 145 KG |
| Profession | Wrestler |
Ernie Ladd Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Ernie Ladd? What is the income source of Ernie Ladd? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Ernie Ladd?As of 2024, the current net worth of Ernie Ladd is $20 M.
Ernie Ladd Age, and Birthday Info 2024
How old is Ernie Ladd? In this section, we will talk about Ernie Ladd's age, and birthday-related info. Ernie Ladd's actual age is -, and birthday is on . When is Ernie Ladd's next birthday? The next birthday of Ernie Ladd is on -.
| Birthday | |
|---|---|
| Name of the Day | - |
| Zodiac Sign (Horoscope) | |
| Next Birthday | - |
| Age in 2024 | - years |
| Place of Birth | New Orleans |
| Country of Birth | United States |
Ernie Ladd's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Ernie Ladd? The physical condition of Ernie Ladd is good. How tall is Ernie Ladd? Want to know Ernie Ladd's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 2.06 m., and weight is 145.
- Ernie Ladd's Height: 2.06 m.
- Ernie Ladd's Weight: 145 Kilograms
In the below table, you will find the height of Ernie Ladd in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'9" |
|---|---|
| In Meters: 2.06 m. | |
| Weight | In Pound: 319.73 lbs |
| In KG: 145 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Ernie Ladd Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Ernie Ladd is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Ernie Ladd? In this section, we will talk about Ernie Ladd's personal life, life story. As you are curious to know about Ernie Ladd. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Ernie Ladd Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Ernie Ladd? In this table, we added the education information of Ernie Ladd. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Ernie Ladd. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Ernie Ladd
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Ernie Ladd.
- What is the Net Worth of Ernie Ladd?
The Net Worth of Ernie Ladd is $20 M.
- What is the Height of Ernie Ladd?
The height of Ernie Ladd is 2.06.
- Where is the birthplace of Ernie Ladd?
The birthplace of Ernie Ladd is New Orleans.
- What is the Date of Birth of Ernie Ladd?
The birthday of Ernie Ladd is on .
- Is Ernie Ladd Married?
The marital status of Ernie Ladd is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Ernie Ladd's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Ernie Ladd. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Ernie Ladd's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Ernie Ladd. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.