El Santo Net Worth, Age, Height, Wife, Family, Wiki 2024
Mini Biography
| Name | El Santo |
|---|---|
| Date of Birth | September 23, 1917 |
| Profession | Wrestler |
| Net Worth | $1.4 M |
El Santo is, perhaps, the most famous grappler in the history of lucha libre. WWE Hall of Famer Eddie Guerrero once wrote that Calling him a legend doesnt even do justice to how big he was. In his heyday, Santo was bigger than Hulk Hogan and Stone Cold Steve Austin combined. Its hard to argue with Guerrero, as Santo transcended sports-entertainment and became a movie star, one of Mexicos biggest celebrities and a revered pop culture icon. In the early 1940s, Santo first entered the squared circle donning the silver mask and cape that turned him into a real-life superhero and became his trademark across a four-decade career. Want to more about him? In this article, we covered El Santo's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about El Santo.
Table of Contents (Quick Links)
El Santo Biography
Do you wanna know El Santo's full Biodata? El Santo also known as Rudy/Ruddy Guzman, Hombre Rojo, El Enmascarado Murcielago Enmascarado II, El Demonio Negro El Santo is a Wrestler. He was born in Tulancingo, Hidalgo, Mexico on September 23, 1917. He is 106 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | El Santo |
|---|---|
| Nickname | Rudy/Ruddy Guzman, Hombre Rojo, El Enmascarado Murcielago Enmascarado II, El Demonio Negro El Santo |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 23-Sep-1917 |
| Age in 2024 | 106 |
| Birth Place | Tulancingo, Hidalgo, Mexico |
| Country | Mexico |
| Nationality | Mexican |
| Height | 1.75 m |
| Weight | 95 KG |
| Profession | Wrestler |
El Santo Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of El Santo? What is the income source of El Santo? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of El Santo?As of 2024, the current net worth of El Santo is $1.4 M.
El Santo Age, and Birthday Info 2024
El Santo's Birthday Countdown
El Santo's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is El Santo? In this section, we will talk about El Santo's age, and birthday-related info. El Santo's actual age is 106, and birthday is on 23-Sep-1917. When is El Santo's next birthday? The next birthday of El Santo is on 23 September, 2024.
| Birthday | 23-Sep-1917 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Libra |
| Next Birthday | 23 September, 2024 |
| Age in 2024 | 106 years |
| Place of Birth | Tulancingo, Hidalgo, Mexico |
| Country of Birth | Mexico |
El Santo's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of El Santo? The physical condition of El Santo is good. How tall is El Santo? Want to know El Santo's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.75 m., and weight is 95.
- El Santo's Height: 1.75 m.
- El Santo's Weight: 95 Kilograms
In the below table, you will find the height of El Santo in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'9" |
|---|---|
| In Meters: 1.75 m. | |
| Weight | In Pound: 209.47 lbs |
| In KG: 95 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
El Santo Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether El Santo is married or unmarried? Who is the Girlfriend of El Santo? In this section, we will talk about El Santo's personal life, life story. As you are curious to know about El Santo. We added the information below.
| Marital Status | Married |
|---|---|
| Spouse(s) | María de los Angeles Rodríguez |
| Marriage Date | (m. 1942; div. 1975) |
| Children |
El Santo Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of El Santo? In this table, we added the education information of El Santo. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of El Santo. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about El Santo
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about El Santo.
- What is the Net Worth of El Santo?
The Net Worth of El Santo is $1.4 M.
- What is the Height of El Santo?
The height of El Santo is 1.75.
- Where is the birthplace of El Santo?
The birthplace of El Santo is Tulancingo, Hidalgo, Mexico.
- What is the Date of Birth of El Santo?
The birthday of El Santo is on 23-Sep-1917.
- Is El Santo Married?
The marital status of El Santo is: Married
Conclusion
So that's all we have about El Santo's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about El Santo. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about El Santo's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of El Santo. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.