Daniel Mancini Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mini Biography
| Name | Daniel Mancini |
|---|---|
| Date of Birth | November 11, 1996 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Daniel Mancini is a Argentine, Italian professional football player. He plays on the Right foot as Attack - Right Winger. Daniel Mancini was born on 11-Nov-1996 in Tránsito. Want to more about him? In this article, we covered Daniel Mancini's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Daniel Mancini.
Table of Contents (Quick Links)
Daniel Mancini Biography
Do you wanna know Daniel Mancini's full Biodata? Daniel Mancini is a Footballer. He was born in Tránsito on November 11, 1996. He is 27 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Daniel Mancini |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 11-Nov-1996 |
| Age in 2024 | 27 |
| Birth Place | Tránsito |
| Country | Argentina |
| Nationality | Argentine, Italian |
| Height | 1.72 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Daniel Mancini Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Daniel Mancini? What is the income source of Daniel Mancini? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Daniel Mancini?As of 2024, the current net worth of Daniel Mancini is $250K-$500K.
Daniel Mancini Age, and Birthday Info 2024
Daniel Mancini's Birthday Countdown
Daniel Mancini's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Daniel Mancini? In this section, we will talk about Daniel Mancini's age, and birthday-related info. Daniel Mancini's actual age is 27, and birthday is on 11-Nov-1996. When is Daniel Mancini's next birthday? The next birthday of Daniel Mancini is on 11 November, 2024.
| Birthday | 11-Nov-1996 |
|---|---|
| Name of the Day | Monday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Scorpio |
| Next Birthday | 11 November, 2024 |
| Age in 2024 | 27 years |
| Place of Birth | Tránsito |
| Country of Birth | Argentina |
Daniel Mancini's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Daniel Mancini? The physical condition of Daniel Mancini is good. How tall is Daniel Mancini? Want to know Daniel Mancini's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.72 m., and weight is -.
- Daniel Mancini's Height: 1.72 m.
- Daniel Mancini's Weight: -
In the below table, you will find the height of Daniel Mancini in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'8" |
|---|---|
| In Meters: 1.72 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Daniel Mancini Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Daniel Mancini is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Daniel Mancini? In this section, we will talk about Daniel Mancini's personal life, life story. As you are curious to know about Daniel Mancini. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Daniel Mancini Transfer Market Value
Now we are going to talk about Daniel Mancini's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €2.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €2.00m |
Daniel Mancini Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Daniel Mancini:
- He plays on the Right foot.
- He plays on the Right foot as Attack - Right Winger.
- He was born on Monday.
- The highest market value of Daniel Mancini was €2.00m
| Player of | Argentina Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Attack - Right Winger |
Daniel Mancini Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Daniel Mancini? In this table, we added the education information of Daniel Mancini. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Daniel Mancini. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Daniel Mancini
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Daniel Mancini.
- What is the Net Worth of Daniel Mancini?
The Net Worth of Daniel Mancini is $250K-$500K.
- What is the Height of Daniel Mancini?
The height of Daniel Mancini is 1.72.
- Where is the birthplace of Daniel Mancini?
The birthplace of Daniel Mancini is Tránsito.
- What is the Date of Birth of Daniel Mancini?
The birthday of Daniel Mancini is on 11-Nov-1996.
- Is Daniel Mancini Married?
The marital status of Daniel Mancini is: Yet to be updated
- In which country does Daniel Mancini play football?
Daniel Mancini plays football in Argentina.
- Is Daniel Mancini left or right footed.
Daniel Mancini is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Daniel Mancini's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Daniel Mancini. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Daniel Mancini's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Daniel Mancini. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.