Carlos Rogers Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Mini Biography
| Name | Carlos Rogers |
|---|---|
| Date of Birth | February 06, 1971 |
| Profession | Basketball Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Carlos Rogers is a well-known Basketball Player. He was born in Detroit, United States on February 06, 1971. Want to more about him? In this article, we covered Carlos Rogers's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Carlos Rogers Biography
Do you wanna know Carlos Rogers's full Biodata? Carlos Rogers is a Basketball Player. He was born in Detroit on February 06, 1971. He is 52 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Carlos Rogers |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 6-Feb-1971 |
| Age in 2024 | 52 |
| Birth Place | Detroit |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.85 m |
| Weight | 99 KG |
| Profession | Basketball Player |
Carlos Rogers Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Carlos Rogers? What is the income source of Carlos Rogers? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Carlos Rogers?As of 2024, the current net worth of Carlos Rogers is $1.5 Million.
Carlos Rogers Age, and Birthday Info 2024
Carlos Rogers's Birthday Countdown
Carlos Rogers's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Carlos Rogers? In this section, we will talk about Carlos Rogers's age, and birthday-related info. Carlos Rogers's actual age is 52, and birthday is on 6-Feb-1971. When is Carlos Rogers's next birthday? The next birthday of Carlos Rogers is on 06 February, 2024.
| Birthday | 6-Feb-1971 |
|---|---|
| Name of the Day | Saturday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aquarius |
| Next Birthday | 06 February, 2024 |
| Age in 2024 | 52 years |
| Place of Birth | Detroit |
| Country of Birth | United States |
Carlos Rogers's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Carlos Rogers? The physical condition of Carlos Rogers is good. How tall is Carlos Rogers? Want to know Carlos Rogers's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.85 m., and weight is 99.
- Carlos Rogers's Height: 1.85 m.
- Carlos Rogers's Weight: 99 Kilograms
In the below table, you will find the height of Carlos Rogers in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'1" |
|---|---|
| In Meters: 1.85 m. | |
| Weight | In Pound: 218.3 lbs |
| In KG: 99 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Carlos Rogers Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Carlos Rogers is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Carlos Rogers? In this section, we will talk about Carlos Rogers's personal life, life story. As you are curious to know about Carlos Rogers. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Carlos Rogers Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Carlos Rogers? In this table, we added the education information of Carlos Rogers. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Carlos Rogers. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Carlos Rogers
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Carlos Rogers.
- What is the Net Worth of Carlos Rogers?
The Net Worth of Carlos Rogers is $1.5 Million.
- What is the Height of Carlos Rogers?
The height of Carlos Rogers is 1.85.
- Where is the birthplace of Carlos Rogers?
The birthplace of Carlos Rogers is Detroit.
- What is the Date of Birth of Carlos Rogers?
The birthday of Carlos Rogers is on 6-Feb-1971.
- Is Carlos Rogers Married?
The marital status of Carlos Rogers is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Carlos Rogers's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Carlos Rogers. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Carlos Rogers's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Carlos Rogers. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.