Asafa Powell Net Worth, Age, Height, Wife, Family, Wiki 2024
Mini Biography
| Name | Asafa Powell |
|---|---|
| Date of Birth | November 23, 1982 |
| Profession | Runner |
| Net Worth | $6.5 Million |
Asafa Powell is a Runner who was born on November 23, 1982 in Jamaica. You might be interested to know more about Asafa Powell. So, in this article, we discussed all information about Asafa Powell's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Asafa Powell.
Table of Contents (Quick Links)
Asafa Powell Biography
Do you wanna know Asafa Powell's full Biodata? Asafa Powell is a Runner. He was born in Spanish Town on November 23, 1982. He is 41 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Asafa Powell |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 23-Nov-1982 |
| Age in 2024 | 41 |
| Birth Place | Spanish Town |
| Country | Jamaica |
| Nationality | Jamaican |
| Height | 1.91 m |
| Weight | 92 KG |
| Profession | Runner |
Asafa Powell Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Asafa Powell? What is the income source of Asafa Powell? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Asafa Powell?As of 2024, the current net worth of Asafa Powell is $6.5 Million.
Asafa Powell Age, and Birthday Info 2024
Asafa Powell's Birthday Countdown
Asafa Powell's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Asafa Powell? In this section, we will talk about Asafa Powell's age, and birthday-related info. Asafa Powell's actual age is 41, and birthday is on 23-Nov-1982. When is Asafa Powell's next birthday? The next birthday of Asafa Powell is on 23 November, 2024.
| Birthday | 23-Nov-1982 |
|---|---|
| Name of the Day | Tuesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Sagittarius |
| Next Birthday | 23 November, 2024 |
| Age in 2024 | 41 years |
| Place of Birth | Spanish Town |
| Country of Birth | Jamaica |
Asafa Powell's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Asafa Powell? The physical condition of Asafa Powell is good. How tall is Asafa Powell? Want to know Asafa Powell's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.91 m., and weight is 92.
- Asafa Powell's Height: 1.91 m.
- Asafa Powell's Weight: 92 Kilograms
In the below table, you will find the height of Asafa Powell in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'3" |
|---|---|
| In Meters: 1.91 m. | |
| Weight | In Pound: 202.86 lbs |
| In KG: 92 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Asafa Powell Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Asafa Powell is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Asafa Powell? In this section, we will talk about Asafa Powell's personal life, life story. As you are curious to know about Asafa Powell. We added the information below.
| Marital Status | Married |
|---|---|
| Spouse(s) | Alyshia Miller |
| Marriage Date | |
| Children | Avani Lila, Liam Powell |
Asafa Powell Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Asafa Powell? In this table, we added the education information of Asafa Powell. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Asafa Powell. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Asafa Powell
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Asafa Powell.
- What is the Net Worth of Asafa Powell?
The Net Worth of Asafa Powell is $6.5 Million.
- What is the Height of Asafa Powell?
The height of Asafa Powell is 1.91.
- Where is the birthplace of Asafa Powell?
The birthplace of Asafa Powell is Spanish Town.
- What is the Date of Birth of Asafa Powell?
The birthday of Asafa Powell is on 23-Nov-1982.
- Is Asafa Powell Married?
The marital status of Asafa Powell is: Married
Conclusion
So that's all we have about Asafa Powell's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Asafa Powell. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Asafa Powell's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Asafa Powell. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.