Alexis Mac Allister Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mini Biography
| Name | Alexis Mac Allister |
|---|---|
| Date of Birth | December 24, 1998 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $1-5M |
Alexis Mac Allister is a Argentine professional football player. He plays on the Right foot as Midfield - Attacking Midfield. Alexis Mac Allister was born on 24-Dec-1998 in Santa Rosa. You might be interested to know more about Alexis Mac Allister. So, in this article, we discussed all information about Alexis Mac Allister's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Alexis Mac Allister Biography
Do you wanna know Alexis Mac Allister's full Biodata? Alexis Mac Allister is a Footballer. He was born in Santa Rosa on December 24, 1998. He is 25 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Alexis Mac Allister |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 24-Dec-1998 |
| Age in 2024 | 25 |
| Birth Place | Santa Rosa |
| Country | Argentina |
| Nationality | Argentine |
| Height | 1.74 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Alexis Mac Allister Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Alexis Mac Allister? What is the income source of Alexis Mac Allister? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Alexis Mac Allister?As of 2024, the current net worth of Alexis Mac Allister is $1-5M.
Alexis Mac Allister Age, and Birthday Info 2024
Alexis Mac Allister's Birthday Countdown
Alexis Mac Allister's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Alexis Mac Allister? In this section, we will talk about Alexis Mac Allister's age, and birthday-related info. Alexis Mac Allister's actual age is 25, and birthday is on 24-Dec-1998. When is Alexis Mac Allister's next birthday? The next birthday of Alexis Mac Allister is on 24 December, 2024.
| Birthday | 24-Dec-1998 |
|---|---|
| Name of the Day | Thursday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Capricorn |
| Next Birthday | 24 December, 2024 |
| Age in 2024 | 25 years |
| Place of Birth | Santa Rosa |
| Country of Birth | Argentina |
Alexis Mac Allister's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Alexis Mac Allister? The physical condition of Alexis Mac Allister is good. How tall is Alexis Mac Allister? Want to know Alexis Mac Allister's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.74 m., and weight is -.
- Alexis Mac Allister's Height: 1.74 m.
- Alexis Mac Allister's Weight: -
In the below table, you will find the height of Alexis Mac Allister in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'8" |
|---|---|
| In Meters: 1.74 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Alexis Mac Allister Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Alexis Mac Allister is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Alexis Mac Allister? In this section, we will talk about Alexis Mac Allister's personal life, life story. As you are curious to know about Alexis Mac Allister. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Alexis Mac Allister Transfer Market Value
Now we are going to talk about Alexis Mac Allister's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €16.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €16.00m |
Alexis Mac Allister Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Alexis Mac Allister:
- Argentinos Juniors still hold 10 percent of the transfer rights of the player.
- Alexis Mac Allister is the son of Carlos Mac Allister (Retired).Alexis Mac Allister is the brother of Francis Mac Allister (CA Rosario Central).Alexis Mac Allister is the brother of Kevin Mac Allister (AA Argentinos Juniors).
- He plays on the Right foot as Midfield - Attacking Midfield.
- He was born on Thursday.
- The highest market value of Alexis Mac Allister was €16.00m
| Player of | Argentina Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Midfield - Attacking Midfield |
Alexis Mac Allister Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Alexis Mac Allister? In this table, we added the education information of Alexis Mac Allister. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Alexis Mac Allister. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Alexis Mac Allister
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Alexis Mac Allister.
- What is the Net Worth of Alexis Mac Allister?
The Net Worth of Alexis Mac Allister is $1-5M.
- What is the Height of Alexis Mac Allister?
The height of Alexis Mac Allister is 1.74.
- Where is the birthplace of Alexis Mac Allister?
The birthplace of Alexis Mac Allister is Santa Rosa.
- What is the Date of Birth of Alexis Mac Allister?
The birthday of Alexis Mac Allister is on 24-Dec-1998.
- Is Alexis Mac Allister Married?
The marital status of Alexis Mac Allister is: Yet to be updated
- In which country does Alexis Mac Allister play football?
Alexis Mac Allister plays football in Argentina.
- Is Alexis Mac Allister left or right footed.
Alexis Mac Allister is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Alexis Mac Allister's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Alexis Mac Allister. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Alexis Mac Allister's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Alexis Mac Allister. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.